Cybertruck fena patladı, hepsi geri çağırılıyor

Gaz pedallarının takılma problemi yaşanması, araçların beklenmedik şekilde hızlanmasına neden olabiliyor. Bu durum, hem sürücüler hem de yoldaki diğer insanlar için ciddi güvenlik riskleri oluşturuyor. Tesla, sorunu hızla çözmek ve müşterilerinin güvenliğini sağlamak adına ilgili tüm araçları servise davet ediyor.

Tesla’nın Cybertruck araçları için bir geri çağırma işlemi başlatıldığı duyuruldu. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin bildirisine göre, yaklaşık 3,878 araç bu kapsama alındı. Sorun, aracın gaz pedalı kapağının yerinden çıkıp iç kısmın çerçevesine sıkışması şeklinde ortaya çıkıyor. İnternette dolaşan videolara göre, aşırı yağlama nedeniyle kayan pedal kapağı, bir ucu hala pedale bağlıyken bir yarığa sıkışabiliyor. Bu durum, sürücü ayağını pedalından çekse bile aracın tam güçle hızlanmaya devam etmesine neden olabiliyor.

Cybertruck fena patladı, hepsi geri çağırılıyor

Tesla tarafından yapılan açıklamada, sorunlu pedalların ücretsiz olarak onarılacağı veya gerektiğinde değiştirileceği belirtildi. Geri çağrılan Cybertruck‘ların sahiplerine Haziran ayında bildirimler gönderilecek ancak etkilenen sürücüler, araçlarını mümkün olan en kısa sürede tamir ettirmek istiyorlarsa, şirketin müşteri hizmetleri numarası +1-877-798-3752 üzerinden iletişime geçebilirler. Referans olarak, geri çağırma servis numarası SB-24-33-003’ü belirtebilirler.

Son dönemde, Cybertruck alıcılarına araç teslimatlarının gecikeceği bilgisi verilmiş ve Tesla’nın aracın gaz pedalı ile ilgili bir problem nedeniyle bir geri çağırma yapacağı söylenmişti. Bu ayın başlarında yapılan bir kazanç çağrısında şirket, 2020’den bu yana ilk kez yıllık teslimatlarında bir düşüş yaşadığını açıkladı. Tesla, tam olarak kaç Cybertruck sevk ettiğini açıklamasa da, sevkiyatlar 2023’ün dördüncü çeyreğine göre yüzde 20, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde sekiz azalmıştı. Birkaç hafta sonra, şirketin maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak amacıyla iş gücünün yüzde ondan fazlasını çıkaracağı haberleri ortaya çıktı. Tüm bu bilgiler son bir ay içinde açığa çıkarken, Tesla yılı daha sıkı bir bütçe ile geçirmeyi bekliyordu. Elon Musk daha önce hissedarlarına, 2024 için satışlarda “belirgin şekilde düşük” bir artış beklentisi içinde olmaları konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x